Gucci, Dior, Louis Vuitton, Versace és a zöld építészet
Megkezdődött a nyaraló szezon. A fapados társaságoknál a legtöbb olasz nagyvárosba néhány ezer forintért lehet repülőjegyet vásárolni. A hétvégéket kihasználva sokan választják Milánót úticélként. A kötelező látnivalók között legtöbbször a Duomo di Milano, a Scalá és a neves divatmárkákat felvonultató Galleria Vittorio Emanuele II passzázs szerepel. De a második legnépesebb olasz nagyvárosban a történelmi látnivalók mellett a zöld építészet ikonikus épületegyüttese is figyelmet érdemel.
A Boeri Studio által tervezett Bosco Verticale („Függőleges Erdő”) egy két lakótoronyból álló (110 és 76 m), 400 lakást magába foglaló épületegyüttes hat év alatt készült el és 2014-ben került átadásra. A zöldépítészet ikonikus épületévé váló együttes a BAM park mellett, az üzleti negyed felhőkarcolóinak szomszédságában található.
1987-ben az ENSZ kérésére a Brundtland bizottság elkészítette beszámolóját "Our Common Future - Közös jövőnk" címmel a környezetkímélő fejlődés lehetőségeiről. Ez a jelentés tartalmazta először a fenntartható fejlődés fogalmát. „A fenntartható fejlődés a fejlődés olyan formája, amely a jelen igényeinek kielégítése mellett nem fosztja meg a jövő generációit saját szükségleteik kielégítésének lehetőségétől.”
A fenntarthatóság megvalósításának elvét tűzte zászlajára a Nemzetközi Építéskutatási Tanács (CIB) is 1994 novemberében, amikor megfogalmazta „A fenntartható építés az egészséges épített környezet létrehozása és felelős működtetése az erőforrások hatékony felhasználásával ökológiai elvek alapján.” A szakirodalom ezt az RCR betűszóval jelöli, azaz Reduce (csökkentsd a terhelést), Conserve (őrizd meg, amit lehet), és Recycling (forgasd vissza). A kritériumrendszer alapján az építési tevékenység során az épület teljes életciklusát figyelemmel kell kísérni, ami magába foglalja a nyersanyagok kitermelését, a gyártási és szállítási költségeit, beépítését, az épülethasználatot de még a felújítási és bontási folyamatok környezetterhelését is.
A Tanács által megfogalmazott feladatok és elvek:
Miért fontos ennek kiemelése? Mert az unió energiafelhasználásának jelenleg mintegy 40 százalékáért a lakó-és középületek felelősek, ezen belül is elsősorban a hűtés-fűtés.
Az új építkezések során egyre többet alkalmazzák a bioszoláris építési módot, mely lényege az épületek déli tájolása, az optimális tetőhajlás, a jól szigetelő, nyílászáró nélküli északi homlokzat, valamint a lakóterek körüli külső hővédő zóna és a homlokzati hőszigetelés.
A Bosco Verticale nagyszerű példája, hogyan lehet összehangolni a városi lakóházakat a természettel. A lakótornyok homlokzatát 2280 m²-en 900 fa, 5.000 bokor és 10.000 talajtakaró növény díszíti.
Az elmúlt közel 10 év tapasztalatait is figyelembe véve a World Green Building Council (Zöld Épületek Világtanácsa, WorldGBC) felmérése (https://worldgbc.org/article/its-not-that-easy-being-green/) több jelentős előnyt azonosított, amit a Bosco Verticale biztosít a lakók számára a hasonló méretű, hagyományos társasházakkal összehasonlítva:
Az épületegyüttes mellett található BAM park kialakítása is része a zöld koncepciónak, hiszen a pázsit mellett folyamatosan virágzó méhlegelők és vízinövényekkel dúsan beültette felületek is biztosítják a nagyvárosi mikroklíma a beton rengeteg hatásainak mérséklését.
Szerző: Gutti Gabriella
Tervezőiroda: 1112 Budapest, Csárda utca 5.
Telephely: 8600 Siófok, Somlay Artúr utca 11.
Telefonszám: +36 (1) 341-1998
E-mail: zabrak@zabrak.hu