Langyos, meleg, forró

2024.09.03

drought-1312503_1280.jpg

Langyos, meleg, forróNyár van és ilyenkor meleg van. Ez a normális – mondhatnánk, ha nem lenne olyan közeli emlék 2022 nyara, ami a legmelegebb volt a mérések kezdete óta és ami olyan mértékű aszályt okozott – különösen az alföldi régióban – , amit nemcsak az agráriumban dolgozók, hanem mindannyian megéreztünk. Volt, aki a pénztárcáján keresztül, hiszen sok „alapvető” élelmiszer luxustermék kategóriába került, volt, aki az ivóvízellátás biztosításáért aggódhatott. Utóbbiak közé tartozott például Szolnok lakossága, mivel a város az ivóvizet a Tiszából nyeri, aminek nyári vízszintje aggasztóan alacsony volt.
Vajon az idei nyár még forróbb helyzeteket szül?

Egyelőre nem tudhatjuk, az viszont tény, hogy július elejétől kezdve extrém hőség sújtotta Dél- és Kelet-Európát. Olaszországtól a Balkánig számos helyen napokig 40 Celsius-fok körüli hőmérsékletek uralkodtak, a horvátországi Dubrovnikban pedig volt olyan nap, amikor éjszaka sem mértek 28 Celsius-foknál kevesebbet. Magyarországon két hétig tartott az idei második hőhullám, a HungaroMet Zrt. adatai szerint július 9-e és 17-e között hét országos napi melegrekord dőlt meg, a csúcspont pedig 41,4 Celsius-fok volt.

Az már biztosan kijelenthető, hogy a hazai mérések 1901-es kezdete óta 2024 első féléve volt a legmelegebb. És már most látni lehet az előzetes megfigyeléseken, hogy az idei július lesz a valaha mért legmelegebb.

Az aszályt nemcsak a hőmérséklet határozza meg, hanem a lehulló csapadék is. Habár az elmúlt napokban érkezett csapadék, ami némi enyhülést hozott, ezek a záporok csak kevés helyen és csak időszakosan enyhítették a csapadékhiányt. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság Operatív Vízhiány Értékelő és Előrejelző Rendszere szerint az ország túlnyomó részén jelenleg is erős vagy rendkívüli aszály van. Sajnos továbbra is jelentős talajaink vízkészletének hiánya, pedig a nyári kapás növényeinknek (pl. kukorica) ebben az időszakban lenne szükségük a legtöbb nedvességre.

A globális klímaváltozás hatása nemcsak az egyre hosszabbra nyúló aszályos időszakok, hanem a rövid idő alatt leeső hatalmas mennyiségű eső is, aminek a megtartása – öntözésre felhasználása – sajnos nem elég hatékony hazánkban. Jellemző, hogy a Dunán és a Tiszán keresztül kivezetjük a többletcsapadékot az országból, ami valljuk be, ismerve a különböző klímaforgatókönyveket, egyáltalán nem észszerű lépés.

A nem is annyira távoli jövő luxusterméke a tiszta víz lehet, olyan kincs, amit őriznünk kell.

Jól tudják ezt már azok, akik Magyarország legszárazabb területén, a már 2004-ben félsivatagos területnek nyilvánított Homokhátságon élnek. Helyi gazdálkodókból, állattartókból, geológusokból, vízügyi szakemberekből és természetőrökből verbuválódott a magukat vízőrzőknek nevező csapat. Az összefogást a közös ügy hívta életre. Céljuk a víz visszaadása, megtartása a tájban. Olyan egyszerű eszközökkel dolgoznak, mint az ásó és a vödör, kézi erővel egy-egy csatorna megfelelő helyére épített földtorlaszokkal akadályozzák meg, hogy az éltető víz a csatornákon keresztülfutva elhagyja a földet.

A víz megtartása a teljes agrárium és élelmiszeripar elemi érdeke, hiszen Magyarországon ez az ágazat kiemelkedő jelentőséggel bír a maga 1137,4 milliárd forintos hozzájárulásával a nemzetgazdasághoz (NAK, 2018).

Hazánk területének 58% százaléka, 5,3 millió hektár áll mezőgazdasági művelés alatt. Míg a mezőgazdasági termékek termelését – és így az élelmiszer-ellátást – a hosszan tartó aszály sodorhatja veszélybe, addig az élővilágot az előállításuk során alkalmazott különböző növényvédő szerek, például a műtrágyában használt kadmium, a szőlőültetvényeken használt gombaölőszerek, a gyomirtók vagy a peszticidek károsítják. Ezek a potenciálisan veszélyes anyagok felhasználásuk során talaj-, majd folyó-, és ivóvizeinkbe kerülve akár súlyos egészségügyi problémák okozói lehetnek. Ezen okok miatt a környezetvédelmi hatóság ma már több mezőgazdasági tevékenységet engedélyhez, monitoringhoz köt.

A Zábrák Kft. több mint 30 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik a kármentesítés és környezetvédelmi szolgáltatások területén. 2021 óta mezőgazdasági és talajvédelmi szakértői szolgáltatásokat is biztosítunk ügyfeleinknek. Emellett cégünk teljeskörűen tud segíteni öntözőkutak és rendszerek tervezésében és engedélyeztetésében, illetve a fúrás kivitelezésében is. Akkreditált talaj és talajvíz mintavevő szervezetként pedig segítséget tudunk nyújtani a talaj minőségének feltérképezésében is.

Bővebb információ: https://www.zabrak.hu/agrar

Vissza

Keressen minket

Tervezőiroda: 1112 Budapest, Csárda utca 5.

Telephely: 8600 Siófok, Somlay Artúr utca 11.

Telefonszám: +36 (1) 341-1998

E-mail: zabrak@zabrak.hu

Széchenyi Terv
Széchenyi 2020